Ako si vybrať svadobné obrúčky
V rôznych časoch a v rôznych kultúrach existovalo veľa tradícií spojených s manželstvom. A len niekoľko z nich v našej dobe nestratilo svoj význam. Ak nie každý pár myslí na lom bochníka, tak ani jedna svadba sa nekoná bez obrúčok.
O tradícii nosenia snubných prsteňov je veľa roztrúsených informácií, mýtov, legiend a dohadov, no jedna vec zostáva nezmenená – táto tradícia existuje už mnoho storočí a bez ohľadu na to, koľko zmien v inštitúcii manželstva prechádza. V modernom svete je prsteň dodnes symbolom bezhraničnej lásky a oddanosti, ktorú si obaja sľubujú navzájom darovať.
Predpokladá sa, že snubné prstene pochádzajú zo starovekého Egypta alebo starovekého Grécka. Tu pochádza tradícia nosenia prsteňa na prstenníku. Staroveký grécky spisovateľ Plutarch, odvolávajúc sa na dielo Apiona „O Egypte“, podáva zaujímavé historické pozadie o tom, prečo je zvykom nosiť prstene na prstenníku: „Podľa legendy nosili starí Gréci prsteň na najbližšom prste: na malíček ľavej ruky. Rovnaký zvyk, ako sa hovorí, bol medzi Rimanmi. Dôvodom je to, že pri pitve a otváraní ľudských tiel sa podľa zvyku prijatého v Egypte (Gréci to nazývajú anatómia) zistilo, že z tohto prsta vychádza istý najjemnejší nerv a zasahuje až do srdca, preto sa považovalo za vhodné uctiť si tento prst ako takú ozdobu, keďže je najužšie zapojený do srdca, ktoré v tele prevláda. Cesta cez ľavú ruku bola trochu kratšia a v mnohých krajinách je zvykom nosiť prstene na ľavej ruke, čo je mimochodom z praktického hľadiska pohodlnejšie."
Kruh, ako symbol nekonečného spojenia bol prítomný v mnohých kultúrach a až neskôr získal podobu prsteňa. Predtým sa používali stuhy, náramky zo širokej škály materiálov: koža, konope, železo. Ušľachtilé kovy sa následne začali používať ako symbol nevinnosti nevesty.
Mimochodom, nosenie obrúčok dlho patrilo len ženám. Muži začali nosiť snubné prstene až v XIX-XX storočí. Podľa romantickejšej verzie sa táto tradícia udomácnila po prvej svetovej vojne. Vojaci si navliekajú prsteň, aby im v ťažkých časoch pripomenul rodinu a domov. Reálnejšie je, že na začiatku 20. storočia začali americkí výrobcovia šperkov aktívnu marketingovú kampaň vyzývajúcu oboch manželov, aby nosili prstene. Nápad sa postupne udomácnil a v tejto podobe sa dostal až do našich dní.
Zlato alebo striebro: Z čoho by mali byť svadobné obrúčky?
Dúfame, že sa v našej dobe pri výbere snubných aj svádobných prsteňov už neriadite tým, že potrebujete zdôrazniť svoj materiálny status a vaša polovička nehodnotí počet karátov v diamante. Áno, a diamanty už nie sú povinným atribútom. Stále však žije stereotyp, že svadobné obrúčky by mali byť zo zlata a z ničoho iného. Hlavná vec na snubných prsteňoch je symbol, nie materiál. Preto je teraz obrovský výber snubných prsteňov zo zlata, striebra, ocele, skla a dokonca aj kože. Pri výbere materiálu na obrúčky radíme vychádzať z estetických preferencií (niekto zlato nenosí, iní ho len obľubujú) a odolnosti samotného materiálu proti opotrebeniu, keďže obrúčky budete nosiť stále.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám, dúfame, pomôžu pri výbere:
- Striebro je náchylnejšie na oxidáciu ako zlato. Časom vybledne a môže stmavnúť. Ale pokiaľ ide o snubné prstene, v procese denného nosenia sú mierne „samoleštené“. Aby si prstene zachovali svoj pôvodný vzhľad dlhšie, mali by ste sa o ne starať: pravidelne ich utierať mäkkou handričkou alebo si kúpiť špeciálnu kozmetiku na starostlivosť a čistenie. Ale nie všetko je také strašidelné, ako to môže znieť. Mierne stmavené striebro dokonca pôsobí ušľachtilým dojmom a nestmavne okamžite, ale až po niekoľkých rokoch. Ak aj napriek tomu chcete aktualizovať ich vzhľad, potom všetky naše šperky kedykoľvek zadarmo vyleštíme, tento jednoduchý postup zaberie doslova 5 minút.
- Na hladkom lesklom kove, či už je to zlato alebo striebro, sú výraznejšie škrabance, ktoré sa časom nevyhnutne tvoria. Na textúrovaných alebo matných prsteňoch budú menej nápadné. Ak ste si vybrali obrúčky s hladkým lesklým povrchom, môžete ich pokryť vrstvou ródia.
- Ródium je vzácny kov zo skupiny platiny, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou. Ochráni povrch mäkšieho zlata alebo striebra pred poškriabaním.
- Ako svadobné obrúčky neodporúčame pozlátené šperky. Bez ohľadu na to, aký odolný je povlak pri každodennom nosení, začne sa opotrebovávať a bude potrebné ho aktualizovať.
- Ak chcete prstene s kamennými vložkami, potom je lepšie zvoliť malé vložky s „hluchými“, nie vyčnievajúcimi nastaveniami. Pri každodennom nosení môžu veľké kamene priľnúť a spôsobiť nepríjemnosti.
Ak vaša voľba padla na prsteň s perlovými vložkami, potom presne uveďte, ako je upevnený. Najčastejšie sú perly pripevnené lepidlom na šperky. A táto metóda nezaručuje, že perla vydrží dlhšie ako vaše manželstvo.
Dizajn mužského a ženského prsteňa nemusí byť identický. Muži si najčastejšie vyberajú masívnejšie možnosti prsteňov bez vložiek, zatiaľ čo dievčatá si naopak vyberajú tenšie a elegantnejšie modely doplnené vložkami z kamienkov. Všetky snubné prstene z nami prezentovaných setov je možné vzájomne kombinovať v ľubovoľnom poradí, t.j. obrúčky si môžete objednať z rôznych setov a budú spolu ladiť.