Je to radikálne! Smaltované šperky vyniknú

Odveké remeslo smaltovania dostáva úplne modernú podobu s farbami, ktoré žiaria v tomto vzrušujúcom trende šperkov.

Integrácia starého a nového je bežná v mnohých dizajnérskych disciplínach. Spomeňte si na komodu v štýle Art Deco v modernej obývačke, vintage kabelku Chanel, ktorá sa nosí s úplne novým oblečením Max Mara, starožitné hodinky s moderným koženým remienkom. Súčasní odvážnejší klenotníci, ktorí neustále hľadajú spôsoby, ako urobiť staré techniky relevantnými, modernizujú umenie smaltovania. 

Prvé použitie smaltu sa datuje do Mykén v XIII. Storočí pred naším letopočtom, kde sa stopy materiálu našli na archeologických náleziskách. Technika sklovitého alebo horúceho smaltu je založená na taveného práškového skla na kov, keramiku, alebo sklo. Pigmentovaný prášok sa roztopí a pokryje povrch hladkým a lesklým povrchom. Trvanlivosť a živosť farby závisí od presne kontrolovanej vysokej teploty počas vypaľovania, čo tiež ovplyvňuje textúru a kryciu schopnosť skloviny. Francúzska šperkárka a špecialistka na smalt, Joséphine de Staël, vysvetľuje: “Farba a materiál sú skutočne kľúčom k sklovitému smaltu, na dosiahnutie najlepšej priesvitnosti musíte použiť jemné striebro alebo zlato a najjemnejšie farby práškového skla pochádzajú z Japonska.“ 

Guilloché, champlevé a cloisonné sú len niektoré z rôznych techník smaltovania, ktoré sa vyvinuli v priebehu storočí. V období secesie bol plique-a-jour email veľmi populárny. Smalt nemá žiadny podklad umožňujúcemu svetlu presvitať, ako cez vitráž a šikovne ho používali klenotníci ako René Lalique. Pani de Staël pokračuje: “Zvládnutie farieb – s ich zreteľnými a jedinečnými bodmi pálenia – a pece si vyžaduje roky tréningu. Ide o vysoko technickú formu umenia vyžadujúcu skutočné vedecké poznatky o teplotách topenia a tiež vysoko intuitívnu, ktorá si vyžaduje citlivosť na materiál.“

Naproti tomu lak a studený email sú jednoduchšie techniky, ktoré nemajú sklovitý povrch, ale hustý, nepriehľadný farebný blok. Namiesto toho, aby sa začalo s práškom, na kus sa nanesie živica a potom sa vypáli pri nízkych teplotách (150 stupňov Celzia), aby stuhol. Pani de Staël vysvetľuje: „Je to trochu ako porovnávať najlepšiu olejomaľbu (sklovitý email) s obrazom vytvoreným plagátovými farbami (lak/studený email). Lakovanie sa robí oveľa jednoduchšie a je s tým menej ohrozenia, pretože pri sklovitom smalte nikdy neviete, čo sa môže v peci stať, ale nevydrží tak dlho.“

Pozreli sme sa na klenotníkov z celého sveta, ktorí používajú horúci aj studený smalt v oku lahodiacich jasných farbách s oslnivými výsledkami.

Točený prsteň Baby Vine od Bea Bongiasca je šikovným balansom, ktorý jemne umiestňuje baby modrý topaz na špičku vinutia striebornej úponky pokrytej jasne červeným smaltom.

Bea Bongiasca, ktorá vyštudovala dizajn šperkov na Central Saint Martins v Londýne, vedie cestu v používaní smaltu vo vzrušujúcich, súčasných formách. Svoju spoločnosť založila v Miláne v roku 2013 a je známa tým, že hrá všetkými farbami dúhy so zameraním na odvážne kontrasty. Jej módna kolekcia Vine spája drahokamy a smalty v živých farbách: akvamarín sa spája s cukríkovo ružovým smaltom, horský krištáľ vyniká proti bordovým a ametystovým stretom s jasnou oranžovou pre hravý efekt.

Diamantové prstene Florentine od Boodles sú dostupné vo svetloružovej, námorníckej a baby blue, ako aj v bielom smalte.

V apríli 2022 Boodles predstavil florentskú kolekciu. Jemnosť klenotníctva so sídlom v Spojenom kráľovstve využíva smalt vo svetlo ružových, námorníckych a baby blue odtieňoch, ako aj obyčajné biele nátery. Dotyk sýtomodrého smaltu zvýrazňuje diamant brúsený Ashoka, čo je patentovaný 62-fazetový diamantový brus dostupný exkluzívne v Boodles v Spojenom kráľovstve. Florentská kolekcia obsahuje aj vysoké šperky s pôsobivými smaragdmi a diamantmi v osemhrannom brúsení.

U Melissa Kaye je podporované stohovanie. Kolekcia Neon je módna a zároveň vzácna, kombinuje fluorescenčné farby a diamanty.

Ak chcete oživiť svoj outfit, stavte na šperky neónovej farby od newyorčanky Melissy Kaye. Výtvory Melissy, víťazka ceny Next Generation Award za jemné šperky od organizácie Accessories Council v USA, nezostanú nepovšimnuté vďaka svojim živým žltým, ružovým a zeleným tónom. Zabudnite na tradičné diamantové šperky, Melissa vytvára dynamické a pop-jasné poklady, ktoré sa dajú nosiť za každých okolností – ešte lepšie, ak ich vrstvíte na seba.

Gemma od Selima Mouzannara je hravá kolekcia vyrobená zo zlata, farebných drahokamov a smaltu.

Selim Mouzannar z Bejrútu integruje smalt do niekoľkých svojich ikonických kolekcií, ako sú prstene Aïda a Gemma. Aida, inšpirovaná pôvodom dizajnéra z Blízkeho východu, obsahuje diamantovú hviezdu zasadenú do prsteňa v tvare bomby pokrytého smaltom. Smalt má trblietavý a priesvitný povrch imitujúci odlesky viditeľné vo vode. V klenotoch Gemma obklopujú a zvýrazňujú nepriehľadné smalty v nekonečnej škále farieb jasné stredové kamene, ktoré siahajú od morganitu a turmalínu až po akvamarín.

Prsteň Neon Amoeba od Austy Lee predstavuje odvážny kontrast medzi aspessartitovým granátom s oranžovou emailovou kontúrou a indicolitom s fialovým obrysom.

Austy Lee, čínsky klenotník, je inšpirovaný všetkým psychedelickým a používa elektrizujúco žiarivý smalt na zvýšenie intenzity kameňa buď v rovnakom odtieni, alebo v doplnkovej farbe. Leeho výtvory sú rovnováhou medzi architektonickými líniami a nápadnými farebnými kombináciami. Prsteň Neon Amoeba ponúka výrazný kontrast medzi spessartitovým granátom a pomarančovým smaltom a indigolitom spárovaným s fialovým smaltom. Tento mladý a talentovaný dizajnér neprestáva prekvapovať svojou odvážnou a kreatívnou paletou farieb.

Náušnice Rainbow Sky sú v charakteristickom tvare výtvorov dizajnérky Sarah Ho. 

Farebné smaltované línie obopínajú okraj formy a zvýrazňujú jemné rady diamantov. Sarah Ho, milovníčka farieb, aplikuje smalt na mnohé zo svojich kúskov. Ocenená dizajnérka delí svoj čas medzi Londýn a Monako a inšpiruje sa kvetmi a ich mnohými farebnými variáciami, ktoré pretavuje do svojich exotických kreácií. Tenké smaltované línie vytvárajú vizuálne spojenie medzi drahými kameňmi, ako aj farebné kontrasty pre fascinujúci optický efekt.

Títo súčasní klenotníci, ktorí oslavujú farby vo svojich radostných výtvoroch, pomáhajú udržať remeslo smaltu nažive. A aj keď táto technika existuje už tisícročia, tak skoro nás to neomrzí.